Energooszczędne domy drewniane

Energooszczędne domy drewniane – dlaczego warto?

Energooszczędne domy drewniane to takie, które pomagają nam zachować jak najwięcej energii. Warto wiedzieć, że do tej klasy należą nie tylko nowoczesne naszpikowane elektroniką posiadłości. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, iż domy z drewna np. popularnie nazywane kanadyjskimi (technika ta opiera się na drewnianej konstrukcji wypełnionej warstwą materiału izolacyjnego) to także konstrukcja która pomaga nam zachować ciepło i zmniejsza koszty zużycia prądu. W domu drewnianym tworzy się specjalny mikroklimat, dzięki naturalnemu procesowi samoregulacji wilgotności. Dom drewniany zbudowany w technologii energooszczędnej pozwoli zmniejszyć zużycie energii nawet do 50% w porównaniu do domów murowanych. Wszystko zależy od odpowiedniego uszczelnienia (jeśli chodzi o uszczelnienie najlepiej sprawdza się wełna mineralna).

Energooszczędność okien, drzwi i wentylacji

Istotne też jest zastosowanie odpowiednich okien oraz drzwi. Te elementy powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną i szczelnością, przy minimalizacji mostków termicznych. Aby uchronić się przed brakiem odpowiedniej wentylacji  najlepiej zainstalować nawiewno-wywiewna instalację z odzyskiem ciepła (systemem rekuperacji). Może być  dodatkowo wyposażona w gruntowy wymiennik ciepła. Ostatnim elementem jest dobranie odpowiedniego systemu ogrzewania. Najbardziej sprawdza się elektryczny, sterowany komputerowo, który sam wyłączy się po uzyskaniu optymalnej temperatury. Oczywiście można też zastosować smart technologie dla polepszenia działania całego systemu i wsparcia. Najważniejsza jest odpowiednia centrala sterująca i aplikacja, która będzie np.  zasuwać rolety, by zmniejszyć koszty ogrzewania.
Dodatkowo dobrze jest zaopatrzyć dom w odpowiednie rolety, które będą nie tylko antywłamaniowe. Równie ważna jest ich  pomoc  w uszczelnieniu domu i zmniejszaniu utraty ciepła zimą. Oczywiście wybór odpowiednich rolet zależy od nas samych. Jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy, wystarczą nam proste rolety, które raczej będą nas chroniły przed pogodą niż nieproszonymi gośćmi. Natomiast mając poczucie zagrożenia, na rynku na pewno znajdziemy coś odpowiedniego, by w konkretnej sytuacji poczuć się bezpiecznie.

Energooszczędne domy drewniane – zalety

Energooszczędne domy drewniane to same zalety. Dom z drewna o konstrukcji szkieletowej powstaje w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Wnętrze można też zamówić wykonane z odpowiednich prefabrykatów. Domek letniskowy o małej powierzchni nie potrzebuje często pozwolenia na budowę, jeśli spełnia odpowiednie wymagania. Tak naprawdę poza ekipą fachowców wymaga tylko solidnego fundamentu (słupów zbrojeniowych 1, 20m lub odpowiedniej wylewki) oraz podłączenia mediów.