Domy drewniane mazowieckie

Domy drewniane mazwieckie. „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” – każdy z nas prawdopodobnie przynajmniej raz słyszał to odnoszące się do czasów piastowskiego króla Kazimierza Wielkiego porzekadło. I choć brzmi ono dumnie, to w sensie dosłownym jest ono zupełnie niezgodne z prawdą. Wystarczy przejechać się trochę po mazowieckich wioskach, aby przekonać się, że drewniana architektura  w postaci takiej jak domy drewniane mazowieckie wraca do łask.  Stanowczo też znajduje się wciąż w trendzie.

Od początku

Budownictwo drewniane na Mazowszu istniało niemal od zawsze. Precyzując „od zawsze” – tj.  odkąd na tych terenach pojawiły się i osiedliły pierwsze plemiona słowiańskie. Wśredniowieczu budownictwo drewniane było koniecznością. Z braku alternatyw, budowle murowane były niezwykle kosztowne i pracochłonne. W takiej formie budowano tylko okazałe kościoły i zamki. Drewniane były nie tylko budowle wiejskie, ale także miejskie, a takze pierwsze kościoły. Drewno stanowiło podstawowy, dostępny i relatywnie tani budulec stosowany w Polsce. Potem przez wiele wieków pomimo rozwoju techniki i większej dostępności murowanych budowli, drewniane konstrukcje wciąż stanowiły dominujący krajobraz mazowieckiej wsi. Było tak jeszcze w XX wieku, w międzywojennej Polsce.

Mazowsze w XX wieku

W powojennej Polsce budynki mieszkalne budowano jako murowane, ale drewniane budownictwo wciąż było częścią mazowieckiego krajobrazu. Normą bowiem było budowanie drewnianych budynków gospodarczych, takich jak stodoły, kurniki czy też obórki.
Współcześnie drewniane budownictwo bardzo często stosowane jest przy konstrukcji domków o przeznaczeniu wypoczynkowym. Jednak nie tylko domki letniskowe z drewna cieszą się zainteresowaniem. Drewniane domy mieszkalne cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie ze względu na ich piękny wygląd jak i ze względu na ich ekologiczny charakter. Co prawda w celu ich powstania są wycinane drzewa, ale z drugiej strony jest to mniej szkodliwe dla natury.  Bowiem bardziej destrukcyjne dla środowiska są konsekwencje produkcji wielu materiałów używanych przy budowie domów w inych technologiach. Poza estetyka i energooszczędnością drewniane domy pozwalają na życie w kontakcie z naturą.

Domy drewniane mazowieckie – przykłady historycznej architektury

W wielu podwarszawskich, mazowieckich miejscowościach istnieją lokalne style architektoniczne dotyczące budowy drewnianych domów. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w Józefowie i innych miejscowościach nad Świdrem, gdzie drewniane domy z charakterystyczny zdobionymi balustradami określane są jako zbudowane w stylu „świdermajer”.