Budowa domów drewnianych

Co przemawia za budowaniem domów z drewna?

Budowa domów drewnianych – czy warto?  Domy z drewna  są znacznie bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż domy wykonane metodą tradycyjną, czyli z cegły i betonu. Drewno jest nie tylko częścią przyrody, ale jego wykorzystanie jest korzystne dla środowiska. Chociaż, aby wybudować dom trzeba wyciąć drzewa to jednak, przy racjonalnie prowadzonej gospodarce leśnej, ma to sens. Drewno jest naturalnym surowcem odnawialnym, a poza tym podlega recyklingowi i biodegradacji.  Dlatego określa się go mianem „ekologiczny”.
Drewno stosowane w budownictwie zrównoważonym, jest certyfikowane i pochodzi z tak zwanego odpowiedzialnego pozyskiwania drewna. Poza tym budowanie z drewna wymaga mniej energii i czasu oraz ma mniejszy wpływ na środowisko niż konwencjonalne metody budowlane.

Walory domów z drewna

Domy z drewna buduje się szybko i można to robić praktycznie o każdej porze roku. Drewno nie działa jak mostek termiczny, ale jak izolacja, dzięki czemu dom jest chłodny latem, a ciepły zimą, co czyni go znacznie bardziej uniwersalnym budynkiem. Oszczędności jakie zachowujemy posiadając szkieletowy dom drewniany oblicza się nawet na 50% – 60% rocznie. Oczywiście w porównaniu z klasycznym domem murowanym w zakresie ogrzewania i klimatyzacji. Ściany w domach szkieletowych wypełnia materiał, który nie tylko izoluje od hałasu z zewnątrz, ale także pomaga w utrzymaniu temperatury. Najczęściej jest to wełna mineralna. Stosuje się też wełnę jagnięcą, bawełnę z recyklingu itp.  Wszystkie te materiały są tworzywami ekologicznymi. Do wykańczania na zewnątrz używa się dowolnych materiałów . Stosuje się na przykład prasowane drewno, kamień naturalny i sztuczny, płytki, łupki itp.. W ten sposób można zminimalizować  koszty konserwacji.

Żywotność domów z drewna

Szkieletowe domy z drewna wbrew pozorom potrafią pozostać w dobrym stanie porównywalnie z tradycyjnym domem murowanym.  W niektórych krajach północnej Europy można zobaczyć drewniane domy, które są zamieszkiwane od ponad 200 lat. Wymagają znacznie mniej remontów i napraw od tradycyjnych. Budowa domów drewnianych nie może jednak odbywać się na zasadzie oszczędzania na materiale i jego zabezpieczeniu. O tym szczególnie trzeba pamiętać, podejmując decyzję o tym, że dom z drewna zrealizuje nasze marzenie o własnym domu. Bardzo ważna zaletą drewnianych domów szkieletowych jest to, że buduje się je szybciej i taniej.  Można nawet zmniejszyć koszt budowy o 30% w porównaniu do kosztu takiego samego domu, ale tradycyjnie budowanego – z betonu i cegły.

Budowa domów drewnianych – Twoi fachowcy czekają na kontakt – zadzwoń – 601 655 988